Nowe metody w 2020 jak lepiej transportować ponadgabaryty - trans

transport ponadgabarytowy

Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane

Mimo iż transport ponadgabarytowy nie jest specjalnie często wykorzystywaną usługą, w niektórych przypadkach i sytuacjach staje się on jedynym sposobem na przewiezienie ładunku. O ile nikt nie miałby problemu z prze

Nowe metody w 2020 jak lepiej  transportować ponadgabaryty - trans transport ponadgabarytowy
transportowaniem komputera czy nawet większego zestawu mebli, tak już przewiezienie elementów infrastruktury czy transport maszyn rolniczych wymaga znacznie bardziej szczegółowego zaplanowania i doskonałej organizacji pracy.

Mówiąc o transporcie ponadgabarytowym, w większości przypadków ma się na myśli przewożenie ładunków należących do kilku grup. Są to chociażby: cięższe sprzęty budowlane oraz górnicze, stalowe konstrukcje, infrastruktura (np. wieże), magazyny, hale, linie produkcyjne, zbiorniki oraz urządzenia przemysłowe i wiele innych. Na pierwszy rzut oka transport takich elementów zdaje się być wręcz niemożliwy, ale jak najbardziej można go zrealizować, odkąd transport ciężki przeprowadza się przy pomocy specjalistycznych naczep. Pozwalają one na przewiezienie dosłownie każdego typu ładunku.


Ponieważ obejmuje on między innymi transport

Jest taka gałąź transportu, która za każdym razem wymaga dokładnego planowania. Transport ponadgabarytowy, bo o nim mowa, to bardzo specyficzny przewóz ładunków. Ponieważ obejmuje on między innymi transport maszyn, czy elementów konstrukcji przemysłowych, każdy kurs wymaga indywidualnego, a zarazem kompleksowego podejścia.
Transport ciężki, ze względu na swoją specyfikę wymaga, aby każdorazowo dobrać odpowiedni pojazd i skrupulatnie zaplanować trasę. Gdy plany są już gotowe, można przedstawić je do urzędu, który następnie na przejazd musi wydać zgodę. Do tego dochodzi jeszcze kwestia ubezpieczenia ładunku. I dopiero, gdy ono jest zorganizowane, można wyruszyć w drogę, trzymając się dokładnie planu.
Ponieważ ten typ transportu jest bardzo specyficzny, musi odbywać się za pomocą wyspecjalizowanych firm. Ich znalezienie nie jest na szczęście takie trudne. Na polskim rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które tego typu usługi świadczą. Aby je znaleźć, warto skorzystać z wyszukiwarki internetowej.


Każda z tych grup określa tak

Wyróżniamy aż siedem typów zezwoleń umożliwiających transport ponadgabarytowy. Każda z tych grup określa tak naprawdę inny typ zezwolenia.

Kategoria pierwsza skupia się na samej trasie. Uwzględnia ona zezwolenie na przewiezienie ładunku po konkretnej drodze, którą należy wcześniej dokładnie wyznaczyć, by zawrzeć takową informację w dokumentacji. Kategoria druga tyczy się z kolei różnego rodzaju pojazdów. Do niej można zaliczyć m.in. transport maszyn rolniczych - ciągników, koparek, a także spychaczy i innych podobnych pojazdów. Grupy od trzeciej do szóstej zawierają z kolei te zezwolenia, które wystawiane są na dłuższy czas i w których podaje się informacje dotyczące konkretnych parametrów wybranego ładunku. Ostatnia już kategoria, czyli ta siódma jest stosowana w momencie, gdy planowany transport ciężki nie pasuje do żadnej poprzedniej grupy.

Zezwolenie jest wydawane w formie specjalnego dokumentu. Upoważnia on zaznaczoną na papierze osobę do przewiezienia ładunku po drogach publicznych umieszczonych na terenie Polski.


Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego

Przepisy prawa określają dosyć szczegółowo normy dotyczące wymiarów i wagi pojazdów przemieszczających się po drogach publicznych. Zdecydowana większość transportu drogowego realizowanego każdego dnia na terenie całej Europy nie wymaga specjalnych zabiegów, aby te wytyczne zachować. Jednak zdarza się konieczność przewiezienia ładunku, który te normy przekracza. W takiej sytuacji w grę wchodzi transport ponadgabarytowy. Wymaga on zazwyczaj szczegółowego zaplanowania każdego aspektu przedsięwzięcia, poczynając od wielu formalności związanych z uzyskaniem koniecznych pozwoleń, poprzez zastosowanie specjalistycznego pojazdu, aż po dokładne zaplanowanie każdego odcinka trasy przejazdu. Może się zdarzyć, że transport ciężki wyłącznie drogami publicznymi nie będzie możliwy i będzie konieczne uzupełnienie go transportem morskim czy rzecznym. Przewóz ponadnormatywny obejmuje z reguły elementy ciężkich konstrukcji przemysłowych, transport maszyn, ciężkiego sprzętu budowlanego, linii produkcyjnych czy też rozwiązań dla przemysłu energetycznego.